Sobota 8. října 2022, svátek má Věra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. října 2022 Věra

Dvojí metr Václava Klause

6. 03. 2012 11:50:00
Tak nám pan prezident zase vyskočil jako čertík z krabičky. Z oficiálního programu konference "Quo vadis, Evropo", kterou pořádá Vysoká škola ekonomická a spolufinancuje ji německá Nadace Konrada Adenauera, byl vyškrtnut předseda Stany svobodných občanů a dlouholetý adorant Václava Klause Petr Mach.

V reakci na tuto skutečnost napsal český prezident vedení nadace dopis, ve kterém prohlásil, že byl vyřazením Petra Macha šokován a označil tento postup za brutální omezení diskuse na akademické půdě. Petra Macha pak označil za výraznou postavu naší politické scény a odborných ekonomických kruhů. Prezident v dopise dále uvedl, že zváží, zda nevrátí cenu, kterou v prosinci 1993 od nadace v Praze obdržel – pravděpodobně pod vlivem toho, že jeho předchůdce Václav Havel nedávno podobně postupoval v případě ocenění Quadriga, které měl získat bývalý agent KGB Vladimir Putin, toho času znovu"zvolený" ruský prezident.

Jak však o víkendu informoval prestižní německý list Frankfurter Algemeine Zeitung, Václav Klaus ve skutečnosti tuto cenu nikdy neobdržel: vlastní pouze jakýsi obskurní diplom, který získal, jak uvedl německý list, od příliš horlivého ředitele pražské kanceláře nadace v době, kdy byl premiérem. Informace o vlastnictví prestižního ocenění uvedená na prezidentových stránkách je tedy mylná.

Upřímně: je to celkem jedno, protože každý soudný člověk ví, že tu plejádu ocenění a čestných titulů, kterou se tak okázale chlubí, nemá Václav Klaus za své odborné a vědecké práce (prakticky žádné totiž nenapsal), ale že jsou to ocenění politická, která nemají žádný obecný význam – a zmýlit se při sepisování hromady čestných doktorátů koneckonců může každý.

Avšak pozoruhodnější je hysterická Klausova reakce. Na každém semináři si pořadatel určuje, kdo na něm vystoupí, což je dáno mimo jiné nedostatkem času. Organizátor konference uvedl, že se Mach může zúčastnit panelové diskuse, takže o nějakou zlovolnou cenzuru se jistě nejedná. Pokud "výrazného politika", jehož strana v posledních volbách do parlamentu získala 0,74 procenta hlasů, na semináři nechtějí, tak je to jejich svobodné rozhodnutí.

No a ten dvojí metr? Na podzim jsem se zúčastnil semináře o kůrovci na Šumavě, který pořádalo Klausovo centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) – moderoval jej sám Václav Klaus. Zaměření semináře bylo přísně jednostranné, jako přednášející se ho nezúčastnil žádný představitel "druhé strany", což zcela odporuje zásadám vědecké diskuse. Klaus k tomu v úvodu řekl následující: názoroví odpůrci ať si dělají semináře jinde a bez nás!

Co k tomu dodat?

PS: Nepřijde vám divné, že Klaus nevrátí spíše Puškinovu medaili, kterou dostal od Putina? Kreml ji teď udělil syrskému spisovateli, který se v minulosti netajil svými sympatiemi k teroristickým útokům na USA...

Poznámka (7.6.2012): Nadace Konrada Adenauera vydala včera tiskovou zprávu k diskusi o ceně Václavu Klausovi. Odkaz na ni naleznete v Souvisejících článcích (níže). Její text je pojatý velmi diplomaticky a bohužel z něho přesně nevyplývá, jaký typ ocenění vlastně V.K. dostal. V tomto smyslu může být má formulace o "obskurním diplomu" příliš tvrdá nebo dokonce nefér. Nicméně v celé kauze a v tomto článku jsou pro nás podstatné neadekvátnost reakce V.K. a jeho pokřivené vnímání reality, nikoli prestiž ceny.

Autor: Jan Borovička | úterý 6.3.2012 11:50 | karma článku: 32.61 | přečteno: 3182x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ladislav Vorel

Klaus nás nezklamal, volil Oka můru

Samozřejmě, že by bylo tentokrát hloupé si myslet, že Václav neví. Naopak, ví velice dobře, ale to už je jeho styl nebo spíš povaha. Republika ho už nechce, nevzala ani rodinné dítě Trikoloru, tak aspoň nějak uškodit.

7.10.2022 v 20:03 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 127 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K návštěvě katarského emíra

V rozruchu kolem návštěvy šéfa katarského státu v Praze poněkud zapadlo, že jde o zemi vnímanou částí arabského tábora jako „zlobivé dítě“. Je mu připisována, pravda, některými poněkud pokrytecky, podpora terorismu.

7.10.2022 v 13:18 | Karma článku: 15.68 | Přečteno: 414 | Diskuse

Patrik Joura

Definice termínu kulturschande

Po křišťálové noci v listopadu 1938 se vžil jeden zajímavý termín a já se ho pokusím definovat. Tím termínem je kulturschande.

7.10.2022 v 13:16 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 154 | Diskuse

Pavel Ďuran

Nesouhlasím s názorem Marie Jandové a Jiřího Turnera

Vládní koalice rozhodla podle obou těchto autorů správně: prezident by měl být nestranický, nadstranický a nestranný... nepostavila svého kandidáta, ale podpořila hned tři nezávislé.

7.10.2022 v 7:57 | Karma článku: 17.52 | Přečteno: 784 | Diskuse

Jiří Nápravník

Zastropování cen energií – drahý vtip nebo podvod

Stále se hovoří o drahé elektřině a ceně, které se odvíjí od EEX.com (Lipské burzy). Omyl, stačí se podívat do dokumentů, které za první pololetí zveřejnil ČEZ, a.s. Tato firma prodala 95% své výroby na rok 2022 pod 95 euro/MWh.

7.10.2022 v 7:00 | Karma článku: 35.48 | Přečteno: 834 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7707

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz