Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Dvojí metr Václava Klause

6. 03. 2012 11:50:00
Tak nám pan prezident zase vyskočil jako čertík z krabičky. Z oficiálního programu konference "Quo vadis, Evropo", kterou pořádá Vysoká škola ekonomická a spolufinancuje ji německá Nadace Konrada Adenauera, byl vyškrtnut předseda Stany svobodných občanů a dlouholetý adorant Václava Klause Petr Mach.

V reakci na tuto skutečnost napsal český prezident vedení nadace dopis, ve kterém prohlásil, že byl vyřazením Petra Macha šokován a označil tento postup za brutální omezení diskuse na akademické půdě. Petra Macha pak označil za výraznou postavu naší politické scény a odborných ekonomických kruhů. Prezident v dopise dále uvedl, že zváží, zda nevrátí cenu, kterou v prosinci 1993 od nadace v Praze obdržel – pravděpodobně pod vlivem toho, že jeho předchůdce Václav Havel nedávno podobně postupoval v případě ocenění Quadriga, které měl získat bývalý agent KGB Vladimir Putin, toho času znovu"zvolený" ruský prezident.

Jak však o víkendu informoval prestižní německý list Frankfurter Algemeine Zeitung, Václav Klaus ve skutečnosti tuto cenu nikdy neobdržel: vlastní pouze jakýsi obskurní diplom, který získal, jak uvedl německý list, od příliš horlivého ředitele pražské kanceláře nadace v době, kdy byl premiérem. Informace o vlastnictví prestižního ocenění uvedená na prezidentových stránkách je tedy mylná.

Upřímně: je to celkem jedno, protože každý soudný člověk ví, že tu plejádu ocenění a čestných titulů, kterou se tak okázale chlubí, nemá Václav Klaus za své odborné a vědecké práce (prakticky žádné totiž nenapsal), ale že jsou to ocenění politická, která nemají žádný obecný význam – a zmýlit se při sepisování hromady čestných doktorátů koneckonců může každý.

Avšak pozoruhodnější je hysterická Klausova reakce. Na každém semináři si pořadatel určuje, kdo na něm vystoupí, což je dáno mimo jiné nedostatkem času. Organizátor konference uvedl, že se Mach může zúčastnit panelové diskuse, takže o nějakou zlovolnou cenzuru se jistě nejedná. Pokud "výrazného politika", jehož strana v posledních volbách do parlamentu získala 0,74 procenta hlasů, na semináři nechtějí, tak je to jejich svobodné rozhodnutí.

No a ten dvojí metr? Na podzim jsem se zúčastnil semináře o kůrovci na Šumavě, který pořádalo Klausovo centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) – moderoval jej sám Václav Klaus. Zaměření semináře bylo přísně jednostranné, jako přednášející se ho nezúčastnil žádný představitel "druhé strany", což zcela odporuje zásadám vědecké diskuse. Klaus k tomu v úvodu řekl následující: názoroví odpůrci ať si dělají semináře jinde a bez nás!

Co k tomu dodat?

PS: Nepřijde vám divné, že Klaus nevrátí spíše Puškinovu medaili, kterou dostal od Putina? Kreml ji teď udělil syrskému spisovateli, který se v minulosti netajil svými sympatiemi k teroristickým útokům na USA...

Poznámka (7.6.2012): Nadace Konrada Adenauera vydala včera tiskovou zprávu k diskusi o ceně Václavu Klausovi. Odkaz na ni naleznete v Souvisejících článcích (níže). Její text je pojatý velmi diplomaticky a bohužel z něho přesně nevyplývá, jaký typ ocenění vlastně V.K. dostal. V tomto smyslu může být má formulace o "obskurním diplomu" příliš tvrdá nebo dokonce nefér. Nicméně v celé kauze a v tomto článku jsou pro nás podstatné neadekvátnost reakce V.K. a jeho pokřivené vnímání reality, nikoli prestiž ceny.

Autor: Jan Borovička | úterý 6.3.2012 11:50 | karma článku: 32.61 | přečteno: 3193x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karol Wild

Co pro nás plyne z Fialova projevu k velvyslancům

Petr Fiala promluvil před velvyslanci a řekl věty, které budou mít pro nás velice nepříjemné důsledky.

29.9.2023 v 16:14 | Karma článku: 29.18 | Přečteno: 582 |

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (71)

Von der Leyenová v Praze pochválila Fialu za zásluhy o Green Deal. Členské státy se dohodly na pozici k emisní normě Euro 7. Komise vydala zprávu o stavu digitalizace.

29.9.2023 v 15:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Jan Ziegler

Fico kandiduje, protože se bojí vězení

Tvrdí to o něm podle webu Aktualne.cz bývalý slovenský premiér Eduard Heger, podle něhož Fico vyhrožuje, že v případě volebního vítězství zastaví policejní vyšetřování členů Smeru.

29.9.2023 v 10:11 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 470 | Diskuse

Pavel Ďuran

Digitalizace je náramná věc

Ať jsem jakkoli stará struktura, rodí se kolem nás věci, které přijímám s povděkem. Digitalizace k nim určitě patří.

29.9.2023 v 8:46 | Karma článku: 28.62 | Přečteno: 1869 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Další významná návštěva v Kremlu. Jihosúdánský vrah, který neudrží moč

Vladimiru Putinovi nestačí kontakty s zločineckými zeměmi, jakými jsou Írán nebo KLDR. Nejbližším spojencem je pekingská diktatura. Dnes přivítal prezidenta Jižního Súdánu.

28.9.2023 v 22:45 | Karma článku: 24.48 | Přečteno: 661 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7756

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...