Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Boj o šumavského tetřeva

2. 04. 2012 9:09:09
Vedení Národního parku Šumava si vinou vlastního diletantismu naběhlo na vidle – o co jde a o čem to vypovídá?
Chováme papagáje...
Chováme papagáje...Ľubomír Smatana

Tetřev hlušec je mohutný kurovitý pták, který se kdysi hojně vyskytoval v lesnatých oblastech po celé naší zemi, v současné době však přetrvává jediná životaschopná populace asi 300 ptáků na území NP Šumava. Ústup tetřeva nejspíš souvisí s jeho specifickými nároky na prostředí, protože jde o druh vyžadující rozsáhlé oblasti, ve kterých není rušen. Tento pták se totiž v zimě živí prakticky výhradně smrkovým jehličím, které je velmi chudým zdrojem energie. Při jejím plýtvání, např. v důsledku nadměrného rušení, se pak tetřev v důsledku oslabení stává velmi zranitelným.

Velké množství lidí a s tím spojený nedostatek klidu byl zřejmě hlavní příčinou, proč se v minulosti nepodařila reintrodukce tetřeva do Krkonoš. Současné vedení NP Šumava však pod vlivem Václava Klause a spřízněných kmotrů (napříč politickým spektrem) počítá s intenzifikací turismu na Šumavě. V této souvislosti si nechalo vypracovat studii, která měla zodpovědět otázku, zda tyto plány nějakým negativním způsobem tetřeva neovlivní.

V druhé polovině března 2012 oznámil Tomáš Fait ze Správy NP Šumava: "Výsledky studie nás nikterak nepřekvapují, pokud jde o schopnost tetřeva žít v prostředí, kde probíhají lesnické práce. Studie tak jen potvrdila poznatky, které po mnoho let znají a evidují naši provozní lesníci. Pro nás je důležité, že se tetřev vrací i na místa, kde probíhaly standardní lesnické činnosti způsobující hluk, jako je například motorová pila." Závěrem tedy bylo, že turisté a těžká technika tetřeva na Šumavě významně neovlivňuje.

Existence studie, která údajně vyšla na 200 000 Kč, a její závěry překvapily odborníky z České společnosti ornitologické. Jejím autorem je totiž českým odborníkům naprosto neznámý Karel Plaňanský (údajně lesník a myslivec), který pracoval společně s týmem dalších spoluautorů. Správa NP Šumava především vyzdvihla jeho spolupráci s Jozefem Dúhou ze Slovenska, který je podle náměstka Správy NP Šumava Jiřího Mánka znamenitý vědec: „Pan Dúha se skutečně seriózně tetřevem zabýval od roku 1964, dvacet let ho studoval v Rusku přímo v jeho přirozeném teritoriu, takže ten člověk zná ten biotop jak na Slovensku, tak teda v těch ruských podmínkách i na Šumavě, kde se pohyboval poslední 2 roky, takže k této problematice skutečně co říci.“

Na pana Dúhu se však snesla oprávněná kritika odborné veřejnosti – je zřejmé, že tento člověk žádným odborníkem na tetřeva není a není ani vědcem způsobilým pro podobné výzkumy. Neznají ho totiž ani ornitologové na Slovensku a skutečně kuriózní je fakt, že Dúha je na Slovensku obviněn z úmyslného trestného činu souvisejícím s pašováním orlích vajec! Výčet mnohočetných aktivit páně Dúhy přinesl ve skvělé reportáži Ľubomíra Smatany Český Rozhlas 1 – Radiožurnál. Pro úplnost se však sluší dodat, že pan Dúha do ornitologické oblasti v minulosti skutečně zasáhl, a to např. knihou Chováme papagáje (Príroda, Bratislava, 1987).

NP Šumava složitě hledá a platí nastrčené bizarní figurky ochotné potvrdit ideologicky nezávadné "vědecké" závěry. Bylo by fér, kdyby ředitel parku a poskok Václava Klause soudruh Jan Stráský učinil jasné prohlášení. Otázka, zda chceme na Šumavě chránit tetřeva či ne, je naprosto legitimní. Pokud ano, bude třeba zachovat životní prostředí, které tetřev potřebuje – a že mu to dosavadní vyhovuje, je zjevné. Pokud ne, mělo by vedení NP Šumava prohlásit, že v zájmu budování nových rekreačních areálů, sjezdovek, cyklostezek, dači pro Putina atd. od jeho ochrany upouští a volí konec tetřeva v Čechách. To by byl rovný poctivý přístup – ovšem političtí křiváci ho zřejmě nejsou schopni...

Foro v perexu: Petr Šaj, birdphoto.cz

Autor: Jan Borovička | pondělí 2.4.2012 9:09 | karma článku: 25.58 | přečteno: 2107x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Navádění k nenávisti v praxi SJ

Svědkové Jehovovi působí jako slušní, milí lidé. Přesto v jejich literatuře jsou naváděni svými vedoucími k nenávisti vůči těm, kteří, kteří odešli z organizace. Totéž praktikují velmi důkladně. Zdá se to nesprávné a ponižující.

13.8.2022 v 23:24 | Karma článku: 7.49 | Přečteno: 225 | Diskuse

Tadeáš Firla

Boj proti nezávislému myšlení v praxi

Svědci Jehovovi jsou skvělí lidé. Když se však ponoříme do jejich učení, zjistíme, že jsou vystaveni kontrole myšlenek skrze "Věrného a rozvážného otroka" (vedoucí organizace SJ). Potvrzuje to jejich literatura, stačí si přečíst.

13.8.2022 v 20:55 | Karma článku: 5.67 | Přečteno: 192 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K útoku na Salmana Rushdieho

Tak se dočkali. Po 33 letech. Nepřátelé svobody a stoupenci íránského šíitského režimu mohou jásat. Podobně jako jásali palestinští Arabové po útocích z 11. září 2001. Fanaticky, drze, provokativně. Opět ukázali pravou tvář.

13.8.2022 v 20:40 | Karma článku: 15.78 | Přečteno: 215 | Diskuse

Josef Nožička

Mé dojmy z koncertu Jarka Nohavici

V zámeckém amfiteátru ve Strážnici se včera konal koncert známého folkového písničkáře Jarka Nohavici.

13.8.2022 v 18:10 | Karma článku: 38.78 | Přečteno: 1330 | Diskuse

Jaroslav Herda

Vzdělávací institut Milouše Jakeše VIMJA

Vím já, stejně jako vy, jak jsme vnímali slavný projev Milouše Jakeše na Červeném Hrádku. I já jsem se tehdy Jakešovi smál. Při vzpomínce, jak jsme s přáteli komentovali tu nahrávku, se trochu stydím.

13.8.2022 v 16:17 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7672

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz