Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Boj o šumavského tetřeva

2. 04. 2012 9:09:09
Vedení Národního parku Šumava si vinou vlastního diletantismu naběhlo na vidle – o co jde a o čem to vypovídá?
Chováme papagáje...
Chováme papagáje...Ľubomír Smatana

Tetřev hlušec je mohutný kurovitý pták, který se kdysi hojně vyskytoval v lesnatých oblastech po celé naší zemi, v současné době však přetrvává jediná životaschopná populace asi 300 ptáků na území NP Šumava. Ústup tetřeva nejspíš souvisí s jeho specifickými nároky na prostředí, protože jde o druh vyžadující rozsáhlé oblasti, ve kterých není rušen. Tento pták se totiž v zimě živí prakticky výhradně smrkovým jehličím, které je velmi chudým zdrojem energie. Při jejím plýtvání, např. v důsledku nadměrného rušení, se pak tetřev v důsledku oslabení stává velmi zranitelným.

Velké množství lidí a s tím spojený nedostatek klidu byl zřejmě hlavní příčinou, proč se v minulosti nepodařila reintrodukce tetřeva do Krkonoš. Současné vedení NP Šumava však pod vlivem Václava Klause a spřízněných kmotrů (napříč politickým spektrem) počítá s intenzifikací turismu na Šumavě. V této souvislosti si nechalo vypracovat studii, která měla zodpovědět otázku, zda tyto plány nějakým negativním způsobem tetřeva neovlivní.

V druhé polovině března 2012 oznámil Tomáš Fait ze Správy NP Šumava: "Výsledky studie nás nikterak nepřekvapují, pokud jde o schopnost tetřeva žít v prostředí, kde probíhají lesnické práce. Studie tak jen potvrdila poznatky, které po mnoho let znají a evidují naši provozní lesníci. Pro nás je důležité, že se tetřev vrací i na místa, kde probíhaly standardní lesnické činnosti způsobující hluk, jako je například motorová pila." Závěrem tedy bylo, že turisté a těžká technika tetřeva na Šumavě významně neovlivňuje.

Existence studie, která údajně vyšla na 200 000 Kč, a její závěry překvapily odborníky z České společnosti ornitologické. Jejím autorem je totiž českým odborníkům naprosto neznámý Karel Plaňanský (údajně lesník a myslivec), který pracoval společně s týmem dalších spoluautorů. Správa NP Šumava především vyzdvihla jeho spolupráci s Jozefem Dúhou ze Slovenska, který je podle náměstka Správy NP Šumava Jiřího Mánka znamenitý vědec: „Pan Dúha se skutečně seriózně tetřevem zabýval od roku 1964, dvacet let ho studoval v Rusku přímo v jeho přirozeném teritoriu, takže ten člověk zná ten biotop jak na Slovensku, tak teda v těch ruských podmínkách i na Šumavě, kde se pohyboval poslední 2 roky, takže k této problematice skutečně co říci.“

Na pana Dúhu se však snesla oprávněná kritika odborné veřejnosti – je zřejmé, že tento člověk žádným odborníkem na tetřeva není a není ani vědcem způsobilým pro podobné výzkumy. Neznají ho totiž ani ornitologové na Slovensku a skutečně kuriózní je fakt, že Dúha je na Slovensku obviněn z úmyslného trestného činu souvisejícím s pašováním orlích vajec! Výčet mnohočetných aktivit páně Dúhy přinesl ve skvělé reportáži Ľubomíra Smatany Český Rozhlas 1 – Radiožurnál. Pro úplnost se však sluší dodat, že pan Dúha do ornitologické oblasti v minulosti skutečně zasáhl, a to např. knihou Chováme papagáje (Príroda, Bratislava, 1987).

NP Šumava složitě hledá a platí nastrčené bizarní figurky ochotné potvrdit ideologicky nezávadné "vědecké" závěry. Bylo by fér, kdyby ředitel parku a poskok Václava Klause soudruh Jan Stráský učinil jasné prohlášení. Otázka, zda chceme na Šumavě chránit tetřeva či ne, je naprosto legitimní. Pokud ano, bude třeba zachovat životní prostředí, které tetřev potřebuje – a že mu to dosavadní vyhovuje, je zjevné. Pokud ne, mělo by vedení NP Šumava prohlásit, že v zájmu budování nových rekreačních areálů, sjezdovek, cyklostezek, dači pro Putina atd. od jeho ochrany upouští a volí konec tetřeva v Čechách. To by byl rovný poctivý přístup – ovšem političtí křiváci ho zřejmě nejsou schopni...

Foro v perexu: Petr Šaj, birdphoto.cz

Autor: Jan Borovička | pondělí 2.4.2012 9:09 | karma článku: 25.58 | přečteno: 2110x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Pavel Liprt

Obrázky z Broumova – náhrdelník z barokních perel

Studium půvabného a jedinečného baroka na Broumovsku pod vedením učitelů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Termín výuky – kdykoliv, školné se neplatí.

29.9.2023 v 21:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Martin Vavruša

Zachraňte Martínka.

Českou republikou otřásl další zajímavý případ. Malý Martínek trpí vzácným genetickým onemocněním. Dobrá zpráva je, že lidstvo ve svém výzkumu došlo již tak daleko, že dokáže pomocí genové terapie tento stav léčit.

29.9.2023 v 19:43 | Karma článku: 23.04 | Přečteno: 921 | Diskuse

Karel Trčálek

Odsuzuje Bůh k věčnému zatracení nejen lesby, ale i agnostickou a gnostickou verbež?

Lidé se dělí na dvě kategorie. Spravedlivé a špatné. Spravedliví lidé vědí, že jsou spravedliví a budou žít věčně. A špatní lidé taky vědí, že jsou špatní a že budou pro svou špatnost věčně zatraceni, páč nechodí ke svaté zpovědi

29.9.2023 v 17:10 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 103 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Sviní je dost

Sviní, prasat, upírů, hyen a vůbec otravného zvířectva je dost. Tímto se zároveň omlouvám opravdové zvěři, které neprávem přisuzujeme dost nesympatické lidské vlastnosti. Lidé by si měli vystačit sami.

29.9.2023 v 13:30 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 188 | Diskuse

Michael Laitman

Rozhoduje o našem osudu pouze karma, nebo svůj osud můžeme ovlivnit?

Svůj osud můžeme ovlivnit, ale karma v něm nehraje žádnou roli. Svůj osud můžeme ovlivnit pouze tím, že zvýšíme svou touhu po jednotě, a zejména tím, že se budeme stýkat s lidmi, kteří mají podobnou touhu.

29.9.2023 v 4:56 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 77 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7756

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...