Vrátí Klaus Puškinovu medaili? Osvoboďte Pussy Riot!!!

14. 05. 2012 8:08:08
Myslící a svobodomyslní lidé – skuteční demokraté – nemohou množící se důkazy o tom, jak se v Rusku zachází s demokratickými procesy a svobodou slova, přejít mlčenlivým souhlasem nebo alibistickým poukazováním na údajnou skutečnost, že je to vnitřní záležitost Ruska.

Nejde jen o to, jak aparát bývalého agenta KGB Putina manipuluje s veřejným míněním prostřednictvím státních médií, jak je potlačována politická opozice a v jakém duchu probíhají „demokratické svobodné volby“. Do nebe volající případ se v Rusku stal nedávno a díky své absurditě si vysloužil pozornost světových médií. Punková skupina Pussy Riot se rozhodla v jednom z kostelů vystoupit s „punkovou modlitbou“ za Putina. Ultrakonzervativnímu soudruhovi snad mohly forma a obsah tohoto vystoupení způsobit lehčí šok, posuďte sami,

ale to je relativní – mně se to líbí a sám zase s otevřenou pusou koukám např. na postbrežněvovským režimem zinscenované vystoupení sester Tolmachevých na Rudém náměstí, to je vážně soda!

Členky Pussy Riot vystoupily v pravoslavném kostele a zazpívaly posměšnou náboženskou píseň o Putinovi. To mělo několik jasných důvodů:

1/ Putin je zmetek.

2/ Patriarcha ruské pravoslavné církve je zmetek (a stejně jako Putin je to bývalý agent KGB).

A to vlastně stačí...

V demokratické a svobodné zemi by podobný „incident“ bylo možné považovat maximálně za nějakou formu neškodného uměleckého výtržnictví, a to pouze v případě, když by nebylo povolené kostelníkem. Děvčatům z Pussy Riot (jak se ukázalo, jsou to sympatické vysokoškolské studentky a matky od rodin) však v Rusku hrozí 7 let vězení!!!

Jako člověku, který vyznává hodnoty jako jsou svoboda a demokracie, se mi putinovský režim hnusí. A jsem velmi znepokojen tím, že se český prezident (ať je jím kdokoli) pyšní Puškinovou medailí. Václavu Klausovi ji udělil právě agent Putin: má ocenit osobnosti, které se významně zasloužily o uchovávání ruského kulturního dědictví a sbližování a vzájemné obohacování mezi různými kulturami a národy.

Proč to říkám? Vzpomínáte si, jak se Václav Klaus před časem vztekal, že jeho obdivovatel a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach nebyl připuštěn k řečništi na jakémsi lokálním fóru na Vysoké škole ekonomické? Klaus tehdy hovořil o brutálním omezení diskuse na akademické půdě a směrem do Německa pořadateli fóra vyhrožoval, že vrátí jakési ocenění, které od něj kdysi dostal.

Nyní tu máme nikoli domnělé, ale skutečné brutální narušení demokratické diskuse a svobody (ano, té SVOBODY, o které Hrad tak často a rád hovoří). Je tu skvělá příležitost pro morální gesto, možnost Putinovi a celému světu vzkázat, že čeho je moc, toho je příliš. Že Česká republika nemůže přehlížet brutální zacházení s ruskými lidmi a že pokud je TOTO odrazem onoho ruského kulturního dědictví, vrcholný představitel českého státu nemůže Puškinovu medaili dále držet.

Problém je v tom, že Václav Klaus, pokud jde o Rusko a jeho nedostatky, mlčí jako hrob. Jistě se najdou lidé, kterým přesně tohle vyhovuje, namátkou třeba Falmer, Grebeníček, Grospič a Semelová. Opravdu je ale právě toto dobrá společnost pro českého prezidenta?

Odkazy:

Osvoboďte PUSSY RIOT!!!

Koncert UŽ ZASE ZAVÍRAJÍ MUZIKANTY (15.5.2012 v Praze) na podporu osvobození politických vězňů z Pussy Riot, kde mimo jiné vystoupí legendární česká punková kapela Už jsme doma.

Autor: Jan Borovička | pondělí 14.5.2012 8:08 | karma článku: 23.79 | přečteno: 2567x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Tomáš Kysela

Šibenice, kytky v koši a něco od Kryla

Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou. Demokracie prospívá, bez nás a pragmaticky. Brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky

19.11.2018 v 4:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Tonička Plíšková

Kolaboranti a zrádci vlastní země, vlastní rodiny, svých dětí a potomků...

V den piety 17.listopadu se opět vyrojila drzá a bezcitná individua bez úcty k představitelům našeho státu, zvolených demokratickou volbou. Bez úcty k historii národa, studentům bojujícím proti fašismu za svobodu naší země a lidu.

19.11.2018 v 0:17 | Karma článku: 24.09 | Přečteno: 377 | Diskuse

Martin Malý

CO KDYBY pane premiére?

S panem premiérem se táhnou, jako červená nit, různá, CO KDYBY. Žijeme na jednu stranu ve velmi složité době, na druhou stranu, jsme se nikdy tak dobře neměli. Situace je ale velmi křehká a nelze řídit stát jako svou firmu.

18.11.2018 v 22:00 | Karma článku: 18.54 | Přečteno: 387 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Ministerstvo reaguje na případ „květiny v koši“

Ministerstvo se rozhodlo v reakci na případ „květiny v koši“ upravit pravidla pro zacházení s květinovými a jinými dary, kterými lidé vyjadřují úctu, vzpomínku, nebo pietu na místech spojených s významnými událostmi.

18.11.2018 v 19:00 | Karma článku: 21.43 | Přečteno: 1018 | Diskuse

Ladislav Jílek

Závažná chyba

Periodicky se objevují kauzy vycházející z toho, že někdo spolupracoval s StB. Naposledy byla tato kauza oprášena u J. Nohavici v souvislosti s vyznamenáním od Putina. Situace kolem premiéra už taky otravuje vzduch moc dlouho.

18.11.2018 v 18:52 | Karma článku: 29.82 | Přečteno: 728 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7283

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz