Vrátí Klaus Puškinovu medaili? Osvoboďte Pussy Riot!!!

14. 05. 2012 8:08:08
Myslící a svobodomyslní lidé – skuteční demokraté – nemohou množící se důkazy o tom, jak se v Rusku zachází s demokratickými procesy a svobodou slova, přejít mlčenlivým souhlasem nebo alibistickým poukazováním na údajnou skutečnost, že je to vnitřní záležitost Ruska.

Nejde jen o to, jak aparát bývalého agenta KGB Putina manipuluje s veřejným míněním prostřednictvím státních médií, jak je potlačována politická opozice a v jakém duchu probíhají „demokratické svobodné volby“. Do nebe volající případ se v Rusku stal nedávno a díky své absurditě si vysloužil pozornost světových médií. Punková skupina Pussy Riot se rozhodla v jednom z kostelů vystoupit s „punkovou modlitbou“ za Putina. Ultrakonzervativnímu soudruhovi snad mohly forma a obsah tohoto vystoupení způsobit lehčí šok, posuďte sami,

ale to je relativní – mně se to líbí a sám zase s otevřenou pusou koukám např. na postbrežněvovským režimem zinscenované vystoupení sester Tolmachevých na Rudém náměstí, to je vážně soda!

Členky Pussy Riot vystoupily v pravoslavném kostele a zazpívaly posměšnou náboženskou píseň o Putinovi. To mělo několik jasných důvodů:

1/ Putin je zmetek.

2/ Patriarcha ruské pravoslavné církve je zmetek (a stejně jako Putin je to bývalý agent KGB).

A to vlastně stačí...

V demokratické a svobodné zemi by podobný „incident“ bylo možné považovat maximálně za nějakou formu neškodného uměleckého výtržnictví, a to pouze v případě, když by nebylo povolené kostelníkem. Děvčatům z Pussy Riot (jak se ukázalo, jsou to sympatické vysokoškolské studentky a matky od rodin) však v Rusku hrozí 7 let vězení!!!

Jako člověku, který vyznává hodnoty jako jsou svoboda a demokracie, se mi putinovský režim hnusí. A jsem velmi znepokojen tím, že se český prezident (ať je jím kdokoli) pyšní Puškinovou medailí. Václavu Klausovi ji udělil právě agent Putin: má ocenit osobnosti, které se významně zasloužily o uchovávání ruského kulturního dědictví a sbližování a vzájemné obohacování mezi různými kulturami a národy.

Proč to říkám? Vzpomínáte si, jak se Václav Klaus před časem vztekal, že jeho obdivovatel a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach nebyl připuštěn k řečništi na jakémsi lokálním fóru na Vysoké škole ekonomické? Klaus tehdy hovořil o brutálním omezení diskuse na akademické půdě a směrem do Německa pořadateli fóra vyhrožoval, že vrátí jakési ocenění, které od něj kdysi dostal.

Nyní tu máme nikoli domnělé, ale skutečné brutální narušení demokratické diskuse a svobody (ano, té SVOBODY, o které Hrad tak často a rád hovoří). Je tu skvělá příležitost pro morální gesto, možnost Putinovi a celému světu vzkázat, že čeho je moc, toho je příliš. Že Česká republika nemůže přehlížet brutální zacházení s ruskými lidmi a že pokud je TOTO odrazem onoho ruského kulturního dědictví, vrcholný představitel českého státu nemůže Puškinovu medaili dále držet.

Problém je v tom, že Václav Klaus, pokud jde o Rusko a jeho nedostatky, mlčí jako hrob. Jistě se najdou lidé, kterým přesně tohle vyhovuje, namátkou třeba Falmer, Grebeníček, Grospič a Semelová. Opravdu je ale právě toto dobrá společnost pro českého prezidenta?

Odkazy:

Osvoboďte PUSSY RIOT!!!

Koncert UŽ ZASE ZAVÍRAJÍ MUZIKANTY (15.5.2012 v Praze) na podporu osvobození politických vězňů z Pussy Riot, kde mimo jiné vystoupí legendární česká punková kapela Už jsme doma.

Autor: Jan Borovička | pondělí 14.5.2012 8:08 | karma článku: 24.25 | přečteno: 2571x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Údajný odposlech ze sněmu ANO

Předseda Babiš byl opět bezkonkurenčně zvolen do čela hnutí. Na rozdíl od roku 2015 nikoli však všemi delegáty a tudíž sto procenty, ale třináct procent mu tentokrát hlas nedalo.

18.2.2019 v 8:52 | Karma článku: 14.76 | Přečteno: 347 | Diskuse

Milan Šarapatka

Evropská unie, jak ji známe, už brzy skončí

Evropští byrokraté a jejich protektoři, jako francouzský prezident Macron nebo německá kancléřka Merkelová, se dnes nejspíš třesou strachy z výsledků nadcházejících evropských voleb.

18.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 644 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Burani všech zemí, spojte se!

V Mostu! se diváci smějí těm, kteří jsou ještě většími burany, než oni sami. Dodává jim to sebevědomí a pocit, že na tom ještě nejsou tak zle. Podobně jako dojemné příběhy ve zprávách bulvárních televizí nebo lesklých časopisech.

18.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 18.49 | Přečteno: 630 | Diskuse

Martin Braun

Jméno Mašín jako prokletí - polemika s paní Pavlíkovou

Kdykoliv se objeví nějaký článek či reportáž, kde je zmínka o rodině Mašínů, okamžitě se jako sršni slétnou do diskuse různí Koniášové, kteří na této rodině nenechají nit suchou.

18.2.2019 v 6:27 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 675 | Diskuse

Petr John

Pískoviště dějin aneb já mám víc lopatiček než ty

Čekal jsi to ty nebo ty nebo snad já? Že se blahosklonně shrbený člověku, také pohlížíš zrcadlem na svět, který rozhoduje o tobě bez tebe? No nic, tak díky za každé nové ráno ....

17.2.2019 v 20:48 | Karma článku: 16.90 | Přečteno: 347 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7303

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz