Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Vrátí Klaus Puškinovu medaili? Osvoboďte Pussy Riot!!!

14. 05. 2012 8:08:08
Myslící a svobodomyslní lidé – skuteční demokraté – nemohou množící se důkazy o tom, jak se v Rusku zachází s demokratickými procesy a svobodou slova, přejít mlčenlivým souhlasem nebo alibistickým poukazováním na údajnou skutečnost, že je to vnitřní záležitost Ruska.

Nejde jen o to, jak aparát bývalého agenta KGB Putina manipuluje s veřejným míněním prostřednictvím státních médií, jak je potlačována politická opozice a v jakém duchu probíhají „demokratické svobodné volby“. Do nebe volající případ se v Rusku stal nedávno a díky své absurditě si vysloužil pozornost světových médií. Punková skupina Pussy Riot se rozhodla v jednom z kostelů vystoupit s „punkovou modlitbou“ za Putina. Ultrakonzervativnímu soudruhovi snad mohly forma a obsah tohoto vystoupení způsobit lehčí šok, posuďte sami,

ale to je relativní – mně se to líbí a sám zase s otevřenou pusou koukám např. na postbrežněvovským režimem zinscenované vystoupení sester Tolmachevých na Rudém náměstí, to je vážně soda!

Členky Pussy Riot vystoupily v pravoslavném kostele a zazpívaly posměšnou náboženskou píseň o Putinovi. To mělo několik jasných důvodů:

1/ Putin je zmetek.

2/ Patriarcha ruské pravoslavné církve je zmetek (a stejně jako Putin je to bývalý agent KGB).

A to vlastně stačí...

V demokratické a svobodné zemi by podobný „incident“ bylo možné považovat maximálně za nějakou formu neškodného uměleckého výtržnictví, a to pouze v případě, když by nebylo povolené kostelníkem. Děvčatům z Pussy Riot (jak se ukázalo, jsou to sympatické vysokoškolské studentky a matky od rodin) však v Rusku hrozí 7 let vězení!!!

Jako člověku, který vyznává hodnoty jako jsou svoboda a demokracie, se mi putinovský režim hnusí. A jsem velmi znepokojen tím, že se český prezident (ať je jím kdokoli) pyšní Puškinovou medailí. Václavu Klausovi ji udělil právě agent Putin: má ocenit osobnosti, které se významně zasloužily o uchovávání ruského kulturního dědictví a sbližování a vzájemné obohacování mezi různými kulturami a národy.

Proč to říkám? Vzpomínáte si, jak se Václav Klaus před časem vztekal, že jeho obdivovatel a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach nebyl připuštěn k řečništi na jakémsi lokálním fóru na Vysoké škole ekonomické? Klaus tehdy hovořil o brutálním omezení diskuse na akademické půdě a směrem do Německa pořadateli fóra vyhrožoval, že vrátí jakési ocenění, které od něj kdysi dostal.

Nyní tu máme nikoli domnělé, ale skutečné brutální narušení demokratické diskuse a svobody (ano, té SVOBODY, o které Hrad tak často a rád hovoří). Je tu skvělá příležitost pro morální gesto, možnost Putinovi a celému světu vzkázat, že čeho je moc, toho je příliš. Že Česká republika nemůže přehlížet brutální zacházení s ruskými lidmi a že pokud je TOTO odrazem onoho ruského kulturního dědictví, vrcholný představitel českého státu nemůže Puškinovu medaili dále držet.

Problém je v tom, že Václav Klaus, pokud jde o Rusko a jeho nedostatky, mlčí jako hrob. Jistě se najdou lidé, kterým přesně tohle vyhovuje, namátkou třeba Falmer, Grebeníček, Grospič a Semelová. Opravdu je ale právě toto dobrá společnost pro českého prezidenta?

Odkazy:

Osvoboďte PUSSY RIOT!!!

Koncert UŽ ZASE ZAVÍRAJÍ MUZIKANTY (15.5.2012 v Praze) na podporu osvobození politických vězňů z Pussy Riot, kde mimo jiné vystoupí legendární česká punková kapela Už jsme doma.

Autor: Jan Borovička | pondělí 14.5.2012 8:08 | karma článku: 24.67 | přečteno: 2580x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

Kreml dost možná nevyhrál volby 2021

Když jsem 20. ledna vyjmenovával důvody, proč Kreml nade vší pochybnost zaútočí na Ukrajinu, neznal jsem další, možná ten hlavní. Kreml prohrál v loňském roce volby do Dumy.

14.8.2022 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 |

Jaroslav Červenka

Opravdu je vláda ve srovnání s ANO tak špatná?

Pochopitelně vláda má celou řadu potíží a nedostatků. Průměrný volič koalice si je toho nepochybně dobře vědom. Přesto by hlas ANO, SPD nebo třeba KSČM v žádném případě nedal. Je jasné, co je zde menší zlo.

13.8.2022 v 17:41 | Karma článku: 22.13 | Přečteno: 581 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Trapná ODS

Kandidátka ODS do následujících komunálních voleb v Mladé Boleslavi je plná chyb. Přesto se to Raduanu Nwevaltimu líbí.

13.8.2022 v 11:47 | Karma článku: 25.81 | Přečteno: 705 | Diskuse

Pavel Ďuran

Babiš volá po nedůvěře vládě – úsměvný

Tahle vláda, pane Babiši, nepadne. Má na to pohodlnou většinu, vaše snaha je marná, ničemná. Že je zatížená kriminálními kauzami (velká sranda...) asi nesvéprávného člověka, v nejmenším nevadí.

13.8.2022 v 11:43 | Karma článku: 21.98 | Přečteno: 472 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7672

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz