Sobota 8. října 2022, svátek má Věra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. října 2022 Věra

Houby zblízka I.

5. 03. 2008 9:01:01
Houby jsou nádherné umělecké výtvory přírody. Fotografovat jsem je začal před několika lety. Dovolím si Vám teď několik z nich ukázat v celé jejich kráse a z velké blízkosti.
ak tenhle krasavec se jmenuje lžičkovec šiškový - Auriscalpium vulgare. Drobounká houbička, která roste z borových šišek. Má nenápadně zbarvený šedohnědě chlupatý klobouček a zespodu pod ním drobounké ostny. Fotografovaná plodnice měla asi 1 cm v průměru.

Tak tenhle krasavec se jmenuje lžičkovec šiškový - Auriscalpium vulgare. Drobounká houbička, která roste z borových šišek. Má šedohnědě zbarvený chlupatý klobouček a zespodu pod ním drobounké ostny. Fotografovaná plodnice měla asi 1 cm v průměru. Foceno v údolí Doubravy u Třemošnice na Čáslavsku.

 

 

 

 

Helmovka.jpg

 

Další drobounká houba, které si normálně v lese ani nevšimnete, je helmovka šedá - Mycena cinerella. Ale i když není nijak výrazně barevná, ukazuje, že i šedá barva má své kouzlo. Roste na podzim ze smrkového jehličí. To zelené, co je pod ní, jsou vrcholky mechu ploníku - kloboučky měly necelý 1 cm v průměru. Foceno u Českého Šternberka v Posázaví.

 

 

 

Helkmovka-2.jpg

 

A když už jsme u helmovek, tady je helmovka slizká. Barevný kontrast žlutého třeně (nožičky), bílých lupenů a šedého klobouku je velice nápadný a dobrý určovací znak. Tento druh roste pod smrky, zejména ve vyšších polohách. Foceno u Českého Šternberka v Posázaví.

 

 

 

 

kotrc.jpg

 

 

Dobrá jedlá houba kotrč kadeřavý - Sparassis crispa je známá jako skvělá surovina pro výrobu falešné dršťkové polévky. Velice silně kořenitě voní a roste zejména na starých borových pařezech. Plodnice připomínají mořskou houbu a takto vypadá čerstvá plodnice z blízka. Foceno v okolí obce Mokrsko v Povltaví.

 

 

 

Calocybe.jpg

 

 

 

Tato fialová houbička se jmenuje čirůvka violková - Calocybe ionides a je celkem vzácná. Nebylo dobré světlo, ale houbička díky tomu dostala jakýsi tajemně magický nádech. Foceno v okolí Srbska na Karlštejnsku.

 

 

 

spicka.jpg

 

 

No a tohle je obyčejná špička travní - Marasmius oreades. Najdete ji po deštích snad na všech loukách. Foceno v okolí Českého Šternberka v Posázaví.

Můžete si porovnat, že připojení lupenů na třeň (nožičku) se na fotografiích liší. Pro mykology je to jeden z důležitých určovacích znaků.

 Tak to je pro dnešek všechno - ale pokud bude zájem, tak připravím pokračování. Pro informaci - fotím digitální zrcadlovkou PENTAX ist*DL s objektivem Sigma 50mm F2,8 EX DG. Všechny fotografie byly pořízeny na lokalitách, kde byly houby nalezeny (tj. vznikly za přirozených světelných podmínek, jaké byly zrovna k dispozici). A obvykle ve spěchu, protože já v terénu nemám času nazbyt a moc se s focením "nepárám". No ale snad se na ty fotky dá koukat : )

Autor: Jan Borovička | středa 5.3.2008 9:01 | karma článku: 38.64 | přečteno: 9963x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Konec bílých potravin?

Dříve bylo nebe modřejí a svět světlejší a zářivější. Minimálně druhá část věty není přitažená za vlasy. Do potravin se totiž skutečně před pár týdny přestávala přidávat přísada, která je bělí. (délka 5 min.)

6.10.2022 v 8:00 | Karma článku: 27.08 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jan Fikáček

Co říká letošní Nobelova cena o kvantové mechanice

Poslední Nobelova cena za fyziku byla udělena především za studium kvantové provázanosti a kvantové teleportace. Celkem hezky dílo tří nobelistů popisuje článek s názory Prof. Kulhánka, které se ale pokusíme poněkud korigovat.

5.10.2022 v 9:16 | Karma článku: 23.61 | Přečteno: 849 | Diskuse

Dana Tenzler

Asteroid se třemi měsíci - Elektra

Asteroidy jsou pozůstatky stavebních kamenů, z nichž se v raných fázích naší sluneční soustavy formovaly planety podobné Zemi. Jejich studium je pro vědce vlastně výletem do dávné minulosti. (délk

3.10.2022 v 8:00 | Karma článku: 17.98 | Přečteno: 212 | Diskuse

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma článku: 18.10 | Přečteno: 479 |

Dana Tenzler

Nejrychlejší asteroid Sluneční soustavy

Je nejrychlejším (lidmi k dnešnímu dni objeveným) asteroidem. Je rychlejší než Země, protože je blíže Slunci. Jak vypadá a odkud pochází? (délka blogu ca.3 min.)

29.9.2022 v 8:00 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 274 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7707

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz