Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 14. srpna 2022 Alan

Věci mezi nebem a zemí

17. 08. 2008 10:00:00
Občas se člověku stane něco s nádechem nadpřirozena. Takových věcí může být moc – už třeba nějaké to déjà vu, kterýžto pojem zná mladší generace jako „chybu v Matrixu“, nebo všechny možné fascinující náhody, osudová setkání atd. Před několika měsící se mi ale „náhodou“ stalo něco, co by do kategorie „mezi nebem a zemí“ skutečně mohlo patřit.

Sny se mi zdají téměř každou noc. Jsou nesmírně realistické a živé, až se někdy ráno probouzím vyloženě zmatený, protože chvíli nevím, která bije. Už párkrát se mi stalo, že se ve snu projevil nějaký motiv toho, co druhý den následovalo – např. že došel oponentský posudek na můj článek. Skutečně druhý den přišel, nicméně jsem jej napjatě očekával, takže mě téma snu, ani jeho „vyplnění“ nijak nepřekvapilo, i když posudek mohl přijít i třeba za dva měsíce.

Ale před několika měsíci se mi zdálo následující:

Moje rodina má chatu na Sázavě a asi 300 m od nás ji má nějakej Niederle. Jako malej jsem s ním občas mluvil, když jsem šel kolem, ale v posledních 10 letech si vůbec nevybavuji, že bych ho byť viděl, natož abych s ním nebo o něm s kýmkoli hovořil. Ze snu si pamatuji přibližně toto: Byl jsem s Niederlem na jeho chatě, zrovna na ní něco přestavoval, a ukazoval mi, že hledá proutkem místo pro studnu. Měl v ruce vrbovou virguli, která se ve směru k SVV rohu zahrady výrazně ohýbala (dokonce toto místo označil poněkud historicky znějícím místopisným názvem „Tři vody“). Také jsem si to s proutkem zkusil a opravdu to fungovalo! Cítil jsem v ruce silný zřetelný tah směrem k zemi. Tady vás asi pobavím, protože jsem si v tom snu řekl: TO NENI MOŽNÝ, MĚ FUNGUJE VIRGULE, TO BUDE ČLÁNEK NA BLOG! (Aspoň vidíte, jak člověk z blogování magoří.)

Nicméně jsem se probudil a uvědomil si, že hledat vodu proutkem neumím a že žádný článek nebude (což mě poněkud zklamalo). Na sen bych rychle zapomněl, ale pamatoval jsem si silný pocit tahu v ruce a také mě pobavilo, že se mi zdálo o blogu. Asi za 14 dní jsem jel toho roku poprvé za rodiči na chatu a jen tak u kafe se zmínil, jaký pitomosti se mi zdají. A přeběhl mi mráz po zádech, když babička řekla: „No ale včera jsem mluvila s jeho sousedkou, která říkala, že byl u ní, aby mu podepsala nějaký papíry – chce kopat studnu...“

Jako přírodovědec jsem, respektive považuji se za racionálně myslícího člověka. Už se mi staly některé „neuvěřitelné“ náhody, leč pořád jen náhody. Ale tento případ je jiný. Nikdo z mého okolí ani já sám jsem v minulosti nemohl přijít do styku s informací, na základě které bych si mohl přivodit takovýto sen. Už jen osoba Niederleho ve snu je pro mě překvapující. Jak je možné, že se mi zdálo zrovna tohle? Není na snech něco víc?

PS: Niederleho jsem vyhledal následující den. Studnu skutečně bude dělat, ale místo na zahradě, které jsem s ním ve snu našel, to nebude, vlastně to bude úplně na opačné straně. Asi chyba v Matrixu : ) Jo a vygoogloval jsem, že název místa Tři vody je reálný - nachází se v Tatrách a mimochodem přibližně ve směru tahu virgule : )

Autor: Jan Borovička | neděle 17.8.2008 10:00 | karma článku: 24.01 | přečteno: 3910x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma článku: 15.48 | Přečteno: 431 |

Dana Tenzler

Jak se dostat k Merkuru

Největší technologickou výzvou při kolonizaci Merkuru bude nejspíš už samotná cesta k této nejmenší a Slunci nejbližší planetě. (délka blogu 5 min.)

11.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Fikáček

Syndrom zmizelé ruky aneb když se vám rozdvojí ruka

Ve čtvrtek (4.8.2022) se mi přihodil zcela fascinující zážitek. Zažili jste někdy stav, ve kterém jste nemohli najít vlastní ruku, i když jste ji měli? A to bez drog, bez alkoholu a za zcela střízlivého stavu?

9.8.2022 v 9:07 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 704 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak by se dalo přežít na Merkuru?

Přežít na Merkuru by nemuselo být tak složité, jak se to na první pohled zdá. Trénink na přežití budeme mít už díky kolonizaci Měsíce - i na něm chybí atmosféra. (délka blogu 5 min.)

8.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 237 | Diskuse

Dana Tenzler

Co by obnášel život na Merkuru?

Merkur není na první pohled moc atraktivním cílem pro kolonizaci. Jak by vypadal život v kolonii na Merkuru? (délka blogu 5 min.)

4.8.2022 v 8:00 | Karma článku: 21.53 | Přečteno: 383 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7672

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz