Fialová barva hub

15. 04. 2009 9:09:09
Bylo by hrubou chybou se domnívat, že fialová barva je v přírodě vyhrazena jen pro exkluzivní švýcarské stračeny nebo pro květy oblíbeného keře, které je v domácích krajinách zvykem házet na (zpravidla domnělé) osvoboditele. Přestože pod pojmem houba vyvstane většině lidí na mysli hnědý hříbek nebo červená muchomůrka, příroda exotickými barvami nešetřila ani na houbách, jak se konec konců můžeme hned přesvědčit.

Lakovka ametystová je bezesporu jednou z nejběžnějších fialových hub - roste prakticky v celé republice, hlavně pod smrky. Je to mimochodem skvělá ozdoba do hub v kyselém nálevu, slouží obvykle pro odstrašení neinformovaných konzumentů : ) (Český Šternberk)

 

lakovka.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na podzim nacházíme velmi hojnou čirůvku fialovou - většinou tam, kde je nahromaděný organický odpad, zejména listí. (Rataje nad Sázavou)

 

lepista.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud čirůvka fialová roste hluboko v substrátu, na bázi třeně (nožičky) může být porostlá nádherným hebkým myceliálním vlášením. (Příbram)

 

mycelium.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baňka velkokališná je velmi vzácná, barva plodnice přechází od modrofialové až po fialově hnědou. Houba obsahuje obvykle velmi vysoká množství arzénu, až tisíce mg/kg! (Český Šternberk)

 

banka.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slizák mazlavý je místy hojný a je to jedlá houba. Barva klobouku je obvykle fialově šedá. (Mnichov u Mariánských Lázní)

slizak.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nádherná plodnice čihovitky masové - pro potěchu oka i objektivu... (Žofínský prales)

Kopie---cihovitka.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A posledním obrázkem je pavučinec fialový - toho jsem doposud nefotil, takže jsem si ho vypůjčil. Tato nádherná houba se dokonce dá jíst, je ale celkem vzácná.

 

pavucinec.jpg

 


 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/photostefano/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotím digitální zrcadlovkou PENTAX K20D (dříve i modelem ist*DL) s objektivem Sigma 50mm F2,8 EX DG. Články o houbách a fotografie pravidelně publikuji v MYKOLOGICKÉM SBORNÍKU. Na blogu jsem zatím mimo jiné o houbách uveřejnil článek o satanu, jarních houbách, lysohlávkách, hyperakumulaci stříbra houbami a první díl fotografického seriálu Houby zblízka.

Autor: Jan Borovička | středa 15.4.2009 9:09 | karma článku: 29.98 | přečteno: 22520x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Chemie v jezírku - tajuplné bublinky v ledu

Jak se dostanou do ledu bubliny a proč se objevují jen někdy? Na vině je chemie a biologie, která neodpočívá ani v zimě. (délka blogu 5 min.)

18.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 139 | Diskuse

Jan Mestan

'Zapomenutý' článek H. G. Owena

V roce 1976 vyšel dlouhý text H. G. Owena, který jej publikoval v magazínu Philosophical Transactions of The Royal Society A Mathematical Physical and Engineering Sciences. Owen se v něm zabývá myšlenkou expandující Země.

17.2.2019 v 18:20 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 166 | Diskuse

Julius Maksa

Jak nejlépe zabránit na dálnici jízdě v protisměru?

V pátek se staly dvě dopravní nehody na českých dálnicích, způsobené řidiči jedoucími v protisměru. Pomůže umístění nové dopravní značky? Neexistuje lepší značení, které by nebylo možné přehlédnout? Jedno řešení bych měl.

16.2.2019 v 14:15 | Karma článku: 38.84 | Přečteno: 3168 | Diskuse

Dana Tenzler

Planckova hvězda - teoretický pohled do černé díry

Co se stane s hmotou, která spadla do tzv. černé díry? Od určitého bodu její dráhy její osud už nemůžeme pozorovat. Věda má naštěstí ještě jiné možnosti, jak vysvětlit procesy, které nejsou vidět. (délka blogu 15 min.)

14.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 26.23 | Přečteno: 993 | Diskuse

Petr Bajnar

O lidské (ne)inteligenci

Slovo inteligence vnímá většina lidí jako synonymum slova chytrost. Ve skutečnosti mezi pojmy chytrý a inteligentní člověk není rovnítko.

13.2.2019 v 16:52 | Karma článku: 21.13 | Přečteno: 567 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7303

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz