Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Proč vědci nebudou podporovat odboráře

20. 08. 2009 9:09:09
Reakce na článek sociologa Jana Kellera, který vyšel v Rudém Právu 4. července tohoto roku.

Jan Keller je sociolog, který pravidelně publikuje v Rudém Právu. Letos v červenci v této tiskovině uveřejnil článek "Upřímný úžas mužů vědy". Ve mně samém a u celé řady mých kolegů vzbudil úžas opravdu ohromný.

Jak asi víte, na základě vládní reformy vědy a výzkumu přišla Akademie věd ČR o značnou část finančních prostředků (pro rok 2010 je to ztráta 0,5-1 mld. korun, finální částka není zatím známa) a do tří let by podle plánu měla podpora klesnout až na 50 % stavu z roku 2009. Nechme teď stranou podstatu reformy, se kterou Akademie pochopitelně nesouhlasí, a zaměřme se na článek Jana Kellera.

Ten píše: "Co dělali čeští vědci, když se zeštíhloval sociální stát a veřejné služby, když se spekulovalo s privatizací železnice a nemocnic? Hráli si na svém písečku a o podobné prkotiny se ani v nejmenším nestarali. Ve volbách většina z nich zcela disciplinovaně figurovala v kolonkách městských vysokoškoláků, kteří spontánně volí pravici. Nikdo by se neodvážil po vědcích požadovat, aby soucítili s obyčejnými lidmi, kteří v této zemi už na buben přišli a jejichž situace se stále zhoršuje. Soucit není exaktní kategorie. Vědci by ovšem mohli mít aspoň trochu analytických schopností. Ty by jim už dávno prozradily, co je čeká a jak skončí. (...) Vědci nyní možná vyjdou do ulic. Budou se divit, že se k nim nikdo nepřidá. Žádný z nich si nevzpomene, co zrovna dělal, když stávkovali odboráři. Určitě pracoval na něčem hodně důležitém. A určitě si myslel, že když bude poslušně volit pravicové politiky, nechají ho jeho práci dokončit. Dokud si vědci a učitelé neuvědomí, že se chovali jako dobře zmanipulovaná součást pravicově orientované městské chudiny, nebude jim pomoci."

Jak si to pan Keller vlastně představuje? Akademie je apolitická instituce plná lidí různého politického přesvědčení i náboženského vyznání. Spojuje je jejich vědecká práce. Představa, že budou vystupovat jako jeden celek a vyjadřovat se k tomu či onomu problému, je - nebojím se to tak napsat - naprosto idiotská. Jak by se to prakticky dělalo? To budeme na pracovištích hlasovat o každé události - od rušení té či oné sklárny přes žhářské útoky a vaječné aféry po veřejnou deklaraci oranžového baziliška o spolupráci s mimozemskými civilizacemi? A pak k tomu pořádat tiskovky?

A spolupracovat s odboráři? Ke slovu odbory mám já a celá řada mých kolegů odpor. Už proto, že v jejím čele stojí vysoký příslušník ČSSD, a jde tedy o politickou organizaci. To odbory jako partnera pro seriózní diskusi činí naprosto nevěrohodnými. Nemluvě o tom, že celá řada z nás odbory vnímá mimo jiné i jako organizaci, která nesdružuje vědecké pracovníky, ale především technický personál, který dělá všechno proto, aby se makalo co nejméně (z jeho strany), případně (naší) práci překáželo pokud možno co nejvíce idiotských předpisů, nařízení a razítek. Osobně podezřívám tuto organizaci i z dalších obstrukcí, např. já nesmím v sobotu a v neděli do práce, i kdybych doborovolně chtěl a bez požadavku na příplatek (někdy to prostě vyžaduje průběh pokusů). Odbory by si měly dát pozor na pusu, když tvrdí, že zastupují všechny zaměstnance - to je lež jako věž, protože hájí pouze zájmy lidí organizovaných v jejich organizaci!

Ve středu 19. srpna jsem navštívil panelovou diskusi Masarykovy demokratické akademie na téma "Smyčka kolem Akademie věd ČR", která se konala v samotném srdci ČSSD - v Lidovém domě. Čekal jsem, co vypukne a moje obavy se potvrdily. Úvodní komentáře, které ještě měly hlavu a patu, vystřídaly některé projevy, které přímo odkazovaly na výše diskutovaný článek Jana Kellera. Dokonce zaznělo, že vědci nejsou dobře vychovaní, když se k věcem veřejným nevyjadřují a že mají příliš pravicové názory (zejména tedy přírodovědci), což je škoda, a navíc je to špatně. Pak zaznělo cosi o zdravotnických poplatcích, údajně nízkých důchodech a vrcholem bylo, když padla věta ve smyslu, že před 40 lety byla situace lepší - to už jsem nevydržel a zhnuseně odešel. Bez nadsázky říkám, že se mi chtělo zvracet až na Flóru.

Plán na snížení rozpočtu Akademie není pravicový ani levicový, jak naznačuje Jan Keller. Je to jen zvůle amorálních politiků napříč politickým spektrem, kteří jsou propojeni s lobbyistickými skupinami, co si brousí zuby na vytunelování veřejných financí. Je to prachsprostá zlodějna, za kterou stojí nejenom "údajná pravice" reprezentovaná ODS, ale i "údajná levice" reprezentovaná ČSSD, která např. dodala klíčovou osobu a darebáka číslo 1 v této věci lobbyistu Martina Jahna. Ruku v ruce pak s nimi jdou zástupci průmyslových podniků, kteří se na "expeníze" AV ČR doslova třesou.

Takže aby bylo jasno, škubněte si nohou, soudruzi zprava i zleva, podporovat vás nebudu!

Závěrem dovolte ještě důležitou poznámku: ČSSD se, podobně jako některé jiné politické strany, postavila na stranu Akademie. Pokud vím, ODS tak neučinila. Na tomto místě bych proto citoval člena Akademické rady AV ČR a zakládající ho člena ODS Jiřího Beneše: "Je hrubou chybou ODS, že toto téma přenechala opozici a že ústy jednoho ze svých nejpovolanějších poslanců, předsedy Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS PČR Waltra Bartoše, obhajuje neobhajitelné."

Související odkazy:

Podpisová akce na podporu Akademie

Fórum Věda žije!

pozvanka600.jpg


 

Akademie věd

Akademie věd v ohrožení

Václav Klaus nemluví pravdu o Akademii věd - související článek autora blogu

Autor: Jan Borovička | čtvrtek 20.8.2009 9:09 | karma článku: 26.09 | přečteno: 4688x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Zbyšek Hlinka

Hnutí za zjednodušení zákonů (HZZZ) III

Dostalo se mi zpětné vazby, že nápad je naivní. Je to možné, avšak mám zkušenost, že i naivní nápad je vhodné důkladněji rozebrat a přesně ukázat slabá místa, která takový nápad vyvrátí. Velmi naivní je i nápad komunismu, přesto

23.10.2021 v 20:40 | Karma článku: 3.75 | Přečteno: 98 | Diskuse

František Řehounek

Vážně chcete na Hradě vojenského estébáka, komunistu a kolaboranta?

Pokud ano, pak je pro vás generál Petr Pavel ta "správná" volba. Je mám ale nutkání jen z té představy zvracet.

23.10.2021 v 18:33 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 843 | Diskuse

Jan Šik

Afghánistán kóta 3234: Bublinky z Coca-Coly III

Do dějin národů zasahuje spousta drobností, které ve svém souhrnu ovlivňují životy lidí na celé generace. Jako malé bublinky ve sladké limonádě, které dokázaly odvrátit smrt.

23.10.2021 v 18:00 | Karma článku: 6.19 | Přečteno: 137 | Diskuse

Jakub Albert Ferenc

Virus jménem mateřství: Pokračování

Mohou sociální média vést k tomu, že (západní) lidstvo vymře, neboť ženy pod tlakem populárních myšlenek influencerů přestanou dobrovolně chtít mít děti?

23.10.2021 v 15:23 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 223 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Lockdown pro neočkované?

Rakouská opozice je zděšena: Vláda sahá do nejtemnějších dob naší historie! Zatím jde jen o návrh zpřísnění při překročení určitého počtu lůžek covid - pacienty v intenzivní péči.

23.10.2021 v 14:58 | Karma článku: 18.35 | Přečteno: 510 | Diskuse
Počet článků 129 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7633

Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.


Najdete na iDNES.cz