Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se těží uran

Uran je velmi důležitá a cenná surovina - nabízím exkluzivní pohled do posledního aktivního dolu u nás.

Naše země je proslulá uranovými ložisky, z těch nejvýznamnějších jmenuji Jáchymov, Příbram a Stráž pod Ralskem. Po roce 1989 to však šlo s těžbou surovin v naší zemi s kopce a řada dolů - nejenom těch uranových - byla zavřena na základě politického rozhodnutí. Že to byla někdy velká hloupost, asi není třeba dodávat.

Hlavní uranovou rudou je minerál uraninit neboli smolinec. Krásné mineralogické ukázky smolince jsou známé zejména z Příbrami, kde lze ještě dnes na haldách s pomocí detektoru nalézt pěkné kousky s typicky bublinatě tvarovaným povrchem. Uran se v zemské kůře vyskytuje na více typech geologických ložisek. Největší význam mají tzv. ložiska typu unconformity, což jsou masivní nahromadění uranu, která se těží povrchovým způsobem. Tato ložiska jsou v současné době hlavními zdroji uranu, vyskytují se v Kanadě a Austrálii. U nás byla všechna hlavní ložiska uranu z významné části vytěžena ještě za socialismu, což je obrovská škoda, protože naše produkce šla do Sovětského svazu. Nebýt toho, mohla si naše země výrazně finančně polepšit, protože s těžbou např. ložisek na Příbramsku nebyly spojeny těžké ekologické zátěže.

Velkým problémem je naopak situace ve Stráži pod Ralskem, kde se ruda těžila "loužením in situ": uranové zrudnění bylo přítomno v propustném pískovci, do kterého se vrty vtláčelaa kyselina sírová, která rozpouštěla uran, a jinými vrty se zas roztok s uranem pumpoval na povrch. Problém je, že kyselina sírová je životu značně nepřátelská chemikálie, která kromě uranu mobilizovala ve zvodnělém pískovci i celou řadu jiných kovů. Pokud by tento "milý" roztok pronikl do souvisejících geologických vrstev, které jsou důležitými zdroji pitné vody, byl by to obrovský malér! Náklady na sanaci se odhadují na 40-50 miliard korun, takže rozhodnutí našich a sovětských soudruhů před několika desetiletími zaplatíme v brzké budoucnosti my všichni ze svých daní. Pro doplnění uvádím, že se ve Stráži uran ještě stále získává z čerpaných roztoků jako vedlejší produkt sanace, o těžbu v pravém slova smyslu však nejde.

Poslední aktivní důl na uranovou rudu u nás je ROŽNÁ I v Dolní Rožínce na Žďársku. Měl být už několikrát zavřen, ale zvýšování cen uranu na světových trzích způsobilo, že se těžba zatím stále vyplácí. Bohužel, zásoby již nejsou vysoké a rudu je třeba dobývat z velké hloubky (důl zasahuje asi 1250 m pod povrch), což proces prodražuje. Jak to tedy s těžbou uranové rudy vypadá?

Jáma dolu Rožná I. Hromada šedého kamení vlevo je vytěžená uranová ruda připravená k převozu do úpravny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Důlní výtah - zdalipak odpovídá předpisům EU? Toto je stanice 600 metrů pod povrchem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A u stanice výtahu je nádraží, kdo by ho tak hluboko čekal, že? Od nádraží něj popojedeme asi dva kilometry vláčkem a pak sjedeme o dalších 450 metrů níž.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všude se táhnou kilometry chodeb - některé s vytěženými vozíky rudy připravenými k cestě na povrch. Působí to dost strašidelně a možná, že by si důl mohl přivydělat při natáčení dalšího dílu Vetřelce : )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V hloubce 1050 m, což bylo, tuším, 21. patro dolu, budeme pokračovat 700 m po svých, až přijdeme k tunelu raženém šikmo vzhůru - je třeba vystoupit asi 30 metrů po žebřících, abychom se dostali na místo, kde probíhá vlastní těžba.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na obrázku je vidět čelní stěna chodby vyražené kolmo na šikmý "komín", kterým jsme vystoupali vzhůru. Tady se těžilo, ale koncentrace uranu, které lze snadno měřit pomocí detektorů záření, zde klesly pod ekonomickou hranici těžitelnosti - a tak dál už chodba nepovede...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zato tady se maká jak o závod - horníci pravě razí cestu k zásobám rudy. Proto je nejdřív třeba vyvrtat ve zdi otvory. Žluté krabičky u pasu horníků jsou osobní dozimetry.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do těch se vloží nálože, které stěnu roztrhají. Výbuch jsem z technických a osobně bezpečnostních důvodů nevyfotil : )

Vytěžená ruda, poté co je vyvezena na povrch, je nadrcena a převezena do úpravny několik kilometrů od jámy dolu. Na obrázku níže je surovina připravená ke zpracování, obsahuje přibližně 1,5-2 kg uranu na tunu.

Ukázky rudy z Rožné nejsou nikterak pohledné, vlastně nejsou nijak nápadné, pokud nemáte v ruce detektor. Ale např. tento nevinně vyhlížející kámen "svítil jako kráva" : )

Zpracování rudy je energeticky značně náročné - nejdřív je třeba ji rozemlít ve velkém mlýnu, ve kterém se spolu s rudninou točí ocelové koule.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po mletí, při kterém se ruda mísí s vodou, je třeba rozemletou frakci zahustit, což se děje v nádržích, jaké vidíte níže.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zahuštění se ruda louží. V Dolní Rožínce se používá alkalické loužení uhličitanem sodným, které se provádí při zvýšené teplotě. Výsledným produktem je tzv. "žlutý koláč" = diuranát amonný, který je výchozí surovinou pro výrobu paliva do jaderných elektráren. Pro ty je třeba uran "obohatit", což je technologicky náročný proces, jehož cílem je zvýšení podílu izotopu uranu 235 na úkor izotopu 238. Uran od nás se vyváží do Ruska a do Kanady. Na obrázku je rozptýlená suspenze diuranátu amonného v plastové lahvičce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No a pro pobavení na závěr: lidová tvořivost v dolech se omezuje převážně na kresbu obrazců (geometrických) na nejrozličnější předměty (např. vozíky a sbíječky), ale i na různé nápisy. Poslední snímek (jde o plechovou zeď u strojovny výtahu) dokumentuje, že jazyková výbava horníků je na slušné úrovni : )

Související článek: RADIOAKTIVITA KOLEM NÁS A V NÁS

Závěrem děkuji Wikimu z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů PřF UK za uspořádání exkurze a za to, že jsem se mohl přidat! : )

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Borovička | úterý 24.5.2011 9:09 | karma článku: 39,20 | přečteno: 16262x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2209x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2686x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3078x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Experta Antoše srazilo auto. Je mimo ohrožení života, MS komentovat nebude

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  19:07

Hokejový expert České televize Milan Antoš už na domácím světovém šampionátu komentovat nebude. V...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Novotný je pro vedení ODS nepřijatelný, jeho konec stvrdí výkonná rada

14. května 2024  16:10,  aktualizováno  20:09

Pro starostu pražských Řeporyjí za ODS Pavla Novotného to nebyl úplně dobrý den. Nejprve mu ráno...

Jeli sklízet melouny, autobus s nimi po srážce s kamionem vyletěl ze silnice

14. května 2024  20:02

Nejméně osm mrtvých a na 40 zraněných si na Floridě vyžádala nehoda autobusu, který převážel...

Hrozí Gruzii běloruský scénář? Kampaň LGBT fašistů, tepe premiér protestující

14. května 2024

Premium Gruzii v posledních týdnech svírají protesty proti zákonu o zahraničním vlivu. Jde však o mnohem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7780x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.